Kontakt telefoniczy w godzinach pracy od 9:00 do 17:00 - tel: +48-343-249-467

Strona główna > Nasz antykwariat


Historia

Antykwariat "Niezależna" w małym lokalu

Antykwarnia "Niezależna" powstała w roku 1989, początkowo mieściła się w małym lokalu mieszkalnym
z dorobionym wejściem od strony ulicy


Moje dokumenty


Antykwariat "Niezależna" nowa część magazynowa

Po wielu latach starań o powiększenie lokalu w roku 2007 odano do użytku część magazynową co obecnie pozwala na lepszą ekspozycję oferty.


Poniżej fragment wywiadu przeprowadzonego przez członków Uczniowskiego Koła Czytelniczo Medialnego ze strony www.bibliotekaspnr5.cba.pl/ramki/akcje/wywiad.html.

Antykwariat pełen niespodzianek

Stare pocztówki, to nie jedyne zamiłowanie Zbigniewa Biernackiego. Jego księgarnia przy ul. Kopernika w Częstochowie, którą prowadzi od kilkunastu lat, to istna składnica niezliczonych skarbów. Wiele tu cennych, przedwojennych eksponatów - obrazów, książek, bibelotów, znaczków, ryngrafów, medalików, odznaczeń, monet. Pan Zbigniew kolekcjonuje je z myślą o zachowaniu w pamięci. - Ludzie przynoszą mi rzeczy często znalezione w koszach na śmieci. Nierzadko przeznaczenie odzyskanych przedmiotów nie jest już nikomu znane. A przecież musimy pamiętać o tworach ludzkiej działalności. To nasza historia, nasza kultura narodowa.

Hobby od lat szkolnych

Właściciel Antykwarni - Zbigniew Biernacki Zbieractwo to moja pasja od czasów, gdy byłem kilkunastoletnim chłopakiem. Zaszczepili mi je nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Częstochowie: p. Rosiek i p. Turska, później p. Janik - opowiada Zbigniew Biernacki. Wówczas wszyscy coś zbierali. Dlaczego dzisiaj młodzi nie kolekcjonują znaczków czy monet? zastanawia się pan Zbigniew. Ilość miejsca, które antykwariusz może poświęcić na książki wystawione do sprzedaży wzrosła trzykrotnie. Udało się podzielić księgozbiór na wyraźnie wyznaczone działy tematyczne. Dotyczy to zwłaszcza podręczników szkolnych i akademickich, o które pyta bardzo wiele osób. Specjalny regał przeznaczony został na tzw. czenstochoviana, czyli wydawnictwa poświęcone Częstochowie, inne półki zawierają wystawione do sprzedaży pocztówki z przebogatej kolekcji Z. Biernackiego. Na miejscu są też naturalnie w bieżącej sprzedaży książki, których on sam jest wydawcą, z pięknymi albumami reprodukcji starych pocztówek na czele. Na zapleczu i w piwnicy antykwarni urządzono odpowiednie miejsce do przechowywania zbiorów, fachowego opracowywania książek kupowanych oraz wystawianych na antykwaryczne aukcje.

Polecamy Książki p. Z. Biernackiego

Polecamy Książki p. Z. Biernackiego Trylogia to skarbnica wiedzy. Zawiera łącznie około 700 zdjęć z całego regionu częstochowskiego, wykonanych przed 1945 rokiem. Najwięcej, bo 320, w ostatniej części, 180 - w pierwszej, 200 - w drugiej. Pierwszą część: "Częstochowa na dawnej pocztówce" Zbigniew Biernacki wydał w 2000 roku. Kolejną książkę, wydaną rok później na zamówienie ojców paulinów, twórca poświęcił Jasnej Górze, a zadedykował swojej mamie i wszystkim matkom świata oraz Matce Boskiej Częstochowskiej. By wydać trzecią część trylogii musiał czekać ponad pięć lat. - To nie dlatego, że nie miałem zebranego materiału. Kartek mam tak dużo, że mógłbym wydać jeszcze niejedną książkę. Na ostatnią musiałem zebrać fundusze, bo nie otrzymałem wsparcia finansowego, choć wiem, że zapotrzebowanie było ogromne - mówi. Jak sam twierdzi, coraz trudniej pozyskać mu pomoc, bo ma zbyt ostry język. - Nie należę do najpokorniejszych. Prawdę mówię prosto w oczy - stwierdza Z osobistym akcentem

"Ziemia Częstochowska na dawnej pocztówce" obejmuje obszar całego byłego województwa częstochowskiego, a nawet wykracza nieco dalej, pod Włoszczowę. - To moje rodzinne strony. Urodziłem się w Czarncy we wrześniu 1945 roku. Mój ojciec działał w konspiracji i musiał się ukrywać. By nie narażać żony na niebezpieczeństwo, zawiózł ją do jej matki - opowiada. Autor zamieścił tu bogaty zbiór najciekawszych obiektów ziemi częstochowskiej - zdjęcia starych kościołów, budynków, szkół, ulic czy obrazki z życia mieszkańców. Wspaniałym końcowym akordem publikacji są kartki z wybitnymi postaciami historycznymi związanymi z naszym regionem. Są to: bp Jan Długosz, hetman Stefan Czarnecki, o. Augustyn Kordecki, Zygmunt Krasiński, Tadeusz Kościuszko czy gen. Kazimierz Pułaski. Są również mapy powiatu częstochowskiego oraz radomskiego, do którego w czasie II wojny światowej należała Częstochowa, a także byłego województwa częstochowskiego.

Antykwarnia - Niezależna