Tytułową „Koronę Gór Polski” liczącą 28 szczytów, zdobyła wraz z dwiema znajomymi Iwona Pasieka i opowiedziała o tym podczas prelekcji zorganizowanej przez częstochowski oddział Polskiego Towarzystwa Geograficznego, 13 stycznia 2026 w Zespole Szkół Przemysłu Mody i Reklamy w Częstochowie. Wejście na wszystkie najwyższe szczyty trwało w latach 2019-2025. Uczestniczki przyjęły taktykę pokonywania szlaków wejściowych długich i jak najmniej stromych, a zejściowych – krótszych i o większym przewyższeniu. Tam gdzie było to możliwe, w drodze powrotnej zaplanowały przystanek w schroniskach. Największym wyzwaniem było wejście na Rysy, a ponieważ żadna z pań nie była wcześniej doświadczoną taterniczką, wybrały wariant łatwiejszy (jeśli można tak powiedzieć w przypadku Rysów) i zdobyły górę szlakiem od strony słowackiej. Udało się i wszystkie całe i zdrowe wróciły z górskich wojaży.
Czytelnikom przypominamy, że w naszej Antykwarni-Księgarni „Niezależnej” posiadamy ogromne zbiory literatury górskiej, alpinistycznej, speleologicznej, w tym przewodniki dla profesjonalnych wspinaczy, także do wspinaczki skałkowej i książki typowo turystyczne, o każdym paśmie górskim. Zapraszamy do wizyt i przeglądania zasobów!
(red.)

